Новини 16.12.24

З вересня 2022 року у МВС з’явився новий обов’язок. Воно щокварталу має подавати до ТЦК СП відомості про реєстрацію, переобладнання та зняття з обліку транспорту підприємств, які можуть бути мобілізовані. Водночас обов’язок підприємств подавати аналогічну інформацію про свій автотранспорт до ТЦК СП працює й далі. З 18 травня 2024 військово-транспортний обов'язок для потреб ЗСУ стосується також водних транспортних засобів й іншої техніки та поширюватиметься на всіх юросіб та окремих фізосіб. Втім, подавати відомості про наявність у них транспортних засобів повинні лише юрособи. 

 
 

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання цієї норми Кабміном було затверджено Положення №1921: 

  • дія цього Положення поширюється на центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадян – власників транспортних засобів;
  • дія цього Положення не поширюється на дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, представництва іноземних та міжнародних організацій, іноземців та осіб без громадянства.

За п. 7 Положення №1921 військово-транспортний обов'язок виконується:

  • у мирний час – шляхом проведення заходів, пов'язаних з військовим обліком транспортних засобів і техніки та завчасним забезпеченням їх мобілізаційної готовності відповідно до визначених завдань;
  • в особливий період – шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань.

Приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.

Правила та строки подання інформації затверджено п. 15 Положення №1921. Зокрема, в ньому вказано, що керівники підприємств, установ та організацій подають ТЦК щороку до 20 червня та 20 грудня інформацію про:

  • наявність транспортних засобів і техніки,
  • їх технічний стан,
  • а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці. 

Форму відповідної відомості затверджено як додаток 1 до Положення №1921. 

П. 15 Положення №1921 не поширюється на фізосіб-підприємців і звичайних громадян. Тому вони не надають інформацію про автотранспорт та техніку.